Genel

2019: Nakitsiz Ödemeler Yılı

By 17 Şubat 2020 No Comments

Finansal teknoloji alanındaki gelişmeler ile beraber vergi gibi kurumsal ödemelerden taksi ücretine kadar hayatın her alanında kartlarla ödeme yapabilir duruma geldik. Bu değişimin ise Türkiye’de tüketicinin ödeme alışkanlıklarını etkileyerek nakitsiz yaşamın kapılarını açtığını söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz günlerde Bankalararası Kart Merkezi’nin 2019 için açıkladığı veriler ise 2019 yılını nakitsiz ödemeler yılı olarak nitelendiriyor. BKM verilerine göre, 2019 yılı ile birlikte Türkiye’de kullanılan kredi kartı ve banka kartı toplam sayısı 236 Milyon’a ulaştı. Bu kartlar ile 2019 yılında yapılan ödemelerin toplam tutarı 1 trilyon TL’ye yaklaşırken, bu ödemelerin banka kartları ve kredi kartları arasındaki dağılımı 134 milyar TL ve 844 milyar TL oldu.

Bildiğiniz üzere E-ticaret ekosistemi son yıllarda ülkemizde büyük bir hızla gelişmekte ve Türkiye’de şu anda faaliyet yürüten binlerce e-ticaret sitesi bulunmakta. BKM verilerine göre ülkemizde internet üzerinden kredi kartı ile yapılan ödemelerde ise bu gelişmenin etkisini görebiliyoruz. 2019 yılında yapılan ödemeler için her 5 TL’lik kartlı ödemeden 1 TL’si internetten gerçekleşti. Bir önceki yıl ile kıyaslandığımızda ise 2019 yılında internetten kartlı ödemeler %37 arttı.

Bu artışta sosyal ticaretin de önemli bir payı olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal Ticaret, kısaca sosyal medyanın bir pazarlama aracı olarak kullanılmasıdır. Son yıllarda sosyal medya platformlarının markalar için oluşturduğu uygulama özellikleri ile birlikte daha fazla marka müşterilere ulaşmak ve hedef pazarla bağlantı kurmak için sosyal medya platformlarına yöneldiler. Özellikle Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal ağlar, çoğunluğu genç nüfustan oluşan tüketicilerin de giderek daha fazla çevrimiçi alışveriş yapmak ve markalarla bağlantı kurmak için yöneldiği alanları oluşturuyor.

Nakitsiz Alışveriş

Bakiyem.com olarak bu noktada B’Sosyal ürünümüz ile sosyal medya ürün satışlarında firmalarımıza destek sunuyoruz. Bakiyem B’Sosyal sayesinde firmalarımız ürünlerini sistemimizden oluşturdukları linkler ile Facebook, Instagram, WhatsApp ve diğer sosyal medya araçlarında kolaylıkla satabiliyorlar, siparişlerini takip edebiliyorlar ve web siteleri olmadan da kendi özel mağaza sayfalarını oluşturup ürün tanıtımlarını yapabiliyorlar.

Bakiyem.com ekibi olarak Finansal Teknoloji alanındaki gelişmeler ile birlikte Türkiye’de ödeme alışkanlıklarının daha çok etkileneceğini ve 2020 yılının ise online ödeme yılı olacağını düşünüyoruz. Bu doğrultuda yeni online ödeme çözümlerimiz için çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz.

Bakiyem B’Sosyal ve diğer ödeme çözümlerimiz hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bize aşağıdaki iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz.

Instagram Reels İzlenme Satın Al