Genel

3D Secure Nedir?

By 11 Temmuz 2021 No Comments
3D Secure

Ödeyen kimlik doğrulaması olarak da bilinen 3D Secure (3 alanlı yapı), çevrimiçi kredi ve banka kartı işlemlerinde dolandırıcılığı önlemeye yardımcı olan bir güvenlik protokolüdür. Temel olarak, 3D Secure kimlik doğrulama, müşterilerin, çevrimiçi bir satın alma işlemini tamamlamadan önce ödemeyi yaparken kartı veren kuruluşla ek bir doğrulama adımını tamamlamasını gerektirir. Bu süreç hileli veya şüpheli işlemleri önlemeye yardımcı olan ek bir güvenlik katmanıdır. 

İlk olarak çevrimiçi ‘kartsız’ işlemlerin güvenliğini artırmak için VISA tarafından kullanılmaya başlanılan 3D Secure işlemleri zamanla MasterCard, American Express JCB ve AMEX tarafından da kullanılmaya başlandı.

3D Secure Nasıl Çalışır?

İnternet üzerinden bir ürün veya hizmet satın alma işlemi için ödeme yapmak istediğinizde, 3DS (3D Secure) teknolojisi, gerçek kart sahibi olduğunuzdan emin olmak için daha fazla koruma gerekip gerekmediğini ölçer. Eğer sistem güvenli olmayan bir tarayıcı, farklı bir konum veya IP adresi tespit eder ise sizi, 3DS sayfasına yönlendirecek ve bir şifre veya PIN girmenizi isteyecektir.

Bu süreçte bankanız tek seferlik bir PIN oluşturur ve bunu SMS ile telefonunuza gönderir. Satın alma işlemini tamamlamadan önce bu PIN’i girmeniz gerekmektedir.

3D Secure Teknolojisi
3D Secure Teknolojisi

3D Secure teknolojisinin avantajları

  • Kullanımı kolay ve basittir. Bir program veya uygulama indirmenize gerek yoktur.
  • İşlem sırasında telefonunuza gelen SMS’de çekilmek istenen tutarın ve şifrenin yazması haberiniz olmadan işlem yapılamayacağı anlamına gelmektedir.
  • Bu yöntem ile sahte işlemler engellenir. Bankalar, ödeme onayı için sistemlerinde kayıtlı olan kart sahibinin cep telefonuna bir SMS kodu göndererek belli bir süre içerisinde onaylamasını istemektedir.

3D Secure teknolojisinin dezavantajları

  • Bazı müşteriler, yönlendirilen 3D Secure sayfasının resmi yani gerçek bir sayfa olup olmadığını anlamakta zorlanabilirler. 
  • Kullanıcılar genellikle bu sayfaları kimlik avı dolandırıcılığıyla karıştırır.

Bakiyem ile güvenli ödeme

Güvenliğe önem veren Bakiyem 3D secure özelliğine sahip sanal pos’u ile müşterinin ödemelerini güvence altına alıyor.

Mastercard securecode nedir?

Kart sahipleri için ek güvenlik sağlamak amacıyla Mastercard SecureCode teknolojisi aracılığıyla oluşturulan tek kullanımlık bir koddur. 

3D güvenli koruma nasıl çalışır?

3D Secure, online ödeme işlemleri sırasında kart sahibinin kimlik doğrulamasını isteyen bir katmandır. Kart sahibi çevrimiçi ödeme yapıyorsa ve banka işlemin şüpheli olabileceğini algılarsa, banka kartını veren kuruluş onları ekstra doğrulama için bir 3DS sayfasına yönlendirir. Banka daha sonra onlardan bir şifre veya PIN sağlamalarını ister. Bu girildikten sonra satın alma işlemi tamamlanır.

Bir satıcının 3D secure olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Ödeme yaptığınız bir satıcının 3D Secure uyumlu olup olmadığını hızlı bir şekilde kontrol etmek için sitelerinde Verified by Visa veya Mastercard SecureCode logosunun olup olmadığına bakabilirsiniz.

Leave a Reply

Instagram Reels İzlenme Satın Al