Genel

Dijital Dünyada Sosyalleşirken Güvende Olmanın Yolları

By 17 Aralık 2020 No Comments
Dijital Dünyada Sosyalleşirken Güvende Olmanın Yolları

]Sosyal medya artık hayatlarımızın önemli bir parçası haline geldi. Facebook’ta arkadaşlarımızı takip ediyor, Twitter’da fikirlerimizi paylaşıyor ve en güzel karelerimizi Instagram veya Pinterest’te öne çıkarıyoruz. We Are Social verilerine göre bugün Türkiye nüfusunun %54’ü aktif sosyal medya kullanıcısı ve bu oran her geçen gün artıyor. Bu durum hareketli bir sosyal medya dünyası yaratırken aynı zamanda dijital dünyayı dolandırıcılar için ilgi çekici hale getiriyor. Sosyal medya kullanımı tüm dünyada artmaya devam ettikçe bu mecralardaki dolandırıcılık vakaları da benzer şekilde artış gösterecektir. Sosyal mecraların keyfini çıkarırken tuzaklardan korunmanızı sağlayacak önerileri bir araya getirdik.

#1 İpuçlarını takip edin.

Sosyal medya dolandırıcılığı nispeten yeni bir durum olsa da bu tür vakaların ayırt edici nitelikleri bu dolandırıcılık türünde de karşımıza çıkıyor. Örneğin, sosyal kanallardan aldığınız mesajlarda dil bilgisi hataları arayarak mesajlarda art niyet olup olmadığını biraz olsun anlayabilirsiniz. Veya kişisel bilgilerinizi isteyen ödül mesajları size bu konuda bir fikir verebilir. Ödül ne olursa olsun kişisel bilgilerinizi asla kimseyle paylaşmamanız gerektiğini unutmayın.

#2 Mantığınıza güvenin.

Size gelen mesajda ne yazılırsa yazsın veya ne görmüş olursanız olun dolandırıcıların, işlerini kolaylaştırmak için sosyal medya platformlarını bir araç olarak kullandıklarını her zaman anımsamaya çalışın. Aksine inanmak ne kadar cezbedici olsa da katılmadığınız bir yarışmayı kazanamayacağınızı unutmayın.

#3 Durumu hemen bildirin.

Bir dolandırıcılık vakasıyla karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsanız bu durumu hemen söz konusu sosyal medya platformuna ve polise bildirin. Bildirim yaptığınız kişilerle olayın tüm detaylarını açık bir şekilde paylaşın ve konunun takipçisi olun. Yakınlarınızı yaşanan bu durum hakkında bilgilendirerek, onları uyarın.

Sosyal medya zamanla günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geldikçe bu mecralardaki güvenlik ihtiyacımız da aynı oranda artış gösteriyor. Sizinle yukarıda paylaştığımız ipuçlarından faydalanarak sosyal medya kullanımınızı hem keyifli hem de güvenli hale getirebilirsiniz.

Instagram Reels İzlenme Satın Al