Genel

Fintech Nedir?

By 6 Temmuz 2021 No Comments
Fintech Nedir

Finansal teknoloji veya “FinTech”, tüketicilere ve işletmelere finansal hizmetler sunmanın yeni bir yolunu sağlayan bir şirket veya teknoloji ile ilişkili bir terimdir. Fintech, finansal işlemleri kolaylaştırmak için teknolojinin kullanılmasıdır. Bu aynı zamanda finansmanı güvence altına almak ve geliştirmek için yapay zeka, veri bilimi ve blok zinciri teknolojisini kullanan şirketleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Fintech’in amacı nedir?

Fintech, tüketicilerin ve şirketlerin finansal işlemlerini daha verimli bir şekilde yönetmelerine yardımcı olmak için teknolojik araçları kullanır. Başlangıçta yalnızca masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarla sınırlı olan fintech hizmetleri, günümüzde daha çok akıllı telefon aracılığı ile hayatımızda yer edinmeye başladı. Fintech destekli web ve uygulamalar, birçok tüketicinin hesaplarını izleme, yönetme ve diğer süreçleri daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasına imkân sağlamaktadır.

Fintech, dijital teknoloji ve finans entegrasyonlarını içeren yenilikler olarak tanımlanmaktadır. Bu tür entegrasyonlar genellikle finansal hizmetlere yönelik tüketici ve işletmelerin kullanımını iyileştirmeyi ve otomatik işlemler ile onlara kolaylıklar sağlamayı amaçlamaktadır.

Mobil Bankacılıkta Fintech

Günümüzde hemen hemen tüm bankalar müşterilerine, mobil bankacılık uygulamaları ile kredi, birikim ve yatırım hesaplarına erişme rahatlığını sunuyor. Böylece kullanıcılar, herhangi bir kurumu ziyaret etmelerine gerek kalmadan işlemlerini izleyebiliyor, para transferi yapabiliyor, ödemelerini planlayabiliyor ve birçok finansal işleme erişim sağlayabiliyor.

FinTech uygulamalarının en büyük faydalarından biri, mobil ödemelerin transferini ve kabulünü kolaylaştıran özellikleridir. Bir arkadaşınıza, çalışanınıza para gönderme veya fatura ödeme gibi tüm işlemleri mobil uygulama üzerinden çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

B2B Fintech Önemi

B2B FinTech ödeme sağlayıcıları, şirketinize yardımcı olmak için çok çeşitli özellikler, entegrasyonlar ve otomasyonlar sunabilir. Yapılara sorunsuz bir şekilde entegre edilmiş finans ve yazılım çözümleri (ERP, AR, alışveriş sepeti, POS, vb.) kolay mutabakat için paylaşılan belirteçlerle birbirine bağlanır. Bunlar, işletmelerin birlikte daha iyi çalışmasına veya birbirlerine daha verimli bir şekilde hizmet etmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Fintech, işletmenizin parayı daha verimli yönetmesine yardımcı olur.

Yapılan iş, küresel ödemelerin kabulünü gerektiriyorsa veya yakın gelecekte tüm dünyadan ödeme alma gibi bir durumun oluşması söz konusu ise, küçük işletmeler için geleneksel bankacılık seçenekleri yeterli olmayacaktır. Bu tip durumlarda ödeme çözümünün çoklu para birimi seçenekleriyle çok kanallı olması gerekmektedir.

Leave a Reply

Instagram Reels İzlenme Satın Al