Genel

Temassız Ödemenin Geleceği

By 4 Mart 2021 No Comments

Temassız ödeme teknolojilerinin geleceğini anlatan bu yazı, CEO’muz Umut Yalçın tarafından kaleme alınmıştır.

Pandemi süreci hayatımızdaki birçok alışkanlığı değiştirdi. Ödeme şekillerimiz de değişen alışkanlıklarımızdan bir tanesi. Pandemi öncesinde nakit veya kredi kartı ile ödeme yapmaktan çekinmezken, pandemi ile birlikte temassız ödemelere olan talebimiz arttı. Finansal teknolojilerdeki gelişmelerin bize sunduğu fırsat ve kolaylıklar her geçen gün artarken bu yazıda sizlere temassız ödeme yöntemlerinin geleceğini anlatacağız.

Pandemi süreci temassız ödemenin benimsenmesinde dönüm noktası oldu. Temassız ödeme almanın insanlara sunduğu kolaylık bu süreçte çok daha belirgin hale geldi. Hem gündelik hayatımıza hem de yapılan araştırmalara baktığımızda geçtiğimiz yıl temassız ödeme alma miktarında büyük artışı görebiliyoruz. 2020 yılında küresel çapta temassız ödeme büyüklüğü 10,3 milyar dolarken, 2025 yılında bu büyüklüğün 18 milyar dolara çıkması bekleniyor. Temassız ödemeye olan bu talep artışı, gelecek üç ile beş yıl içerisinde nakit ve geleneksel kartla ödeme şeklinin ortadan kalkabileceğinin habercisi.

Temassız Ödeme Nedir?

Temassız ödeme, pos cihazına kredi kartı cipini okutmadan okutmadan sadece kartın yakınlaştırılarak  ödeme alınmasıdır. İşlem sırasında belli limitlere kadar şifre girilmesine ihtiyaç duyulmadan yapılan bu ödeme şekli kullanıcılar tarafında geçer not aldı ve  hızlı bir şekilde temassız ödeme kullanım sayısı arttı.

Temassız ödeme sisteminin mobil uygulama üzerinden akıllı telefonlara entegre edilmesi ödemelerimizi daha da kolaylaştırdı. Dünya geneline baktığımızda temassız ödeme sisteminin akıllı telefonlara entegrasyonuna yönelik müşteri talebi büyük ölçüde arttı.

Temassız ödemenin müşterilere sağladığı kolaylıkların yanında şirketlere sunduğu avantajları da mevcut. Temassız ödeme sistemleri, ödeme işlem süresinin kısalması, işlem maliyetinin en aza indirilmesi, operasyonel verimliliğin artması gibi noktalarda şirketlerin iş süreçlerine katkı sağlıyor. Bu avantajların büyük küçük çoğu işletmelerin temassız ödeme alan POS cihazlarına geçmesine ve yeni teknolojilere ayak uydurmasına neden oldu. Finansal teknoloji şirketlerinin geliştirmiş olduğu mobil app’ler sayesinde artık cep telefonlarından NFC özelliği ile temassız kredi kartı tahsilatı yapılabiliyor ve üye iş yerlerinin mobil POS’lara olan ilgisi her geçen gün artıyor.

Sanal Cüzdanlar Fiziksel Cüzdanların Yerini Alacak

Dünya genelinde temassız ödeme sistemlerinin kullanımına baktığımızda mobil ödemeyi en çok kullanan ülke Çin. 2019 yılında Çin’de akıllı telefon kullanıcılarının %81,1’i mobil ödemeyi kullanıyordu. Ancak Amerika bu oran sadece %29’du. Mart 2020’de ise yapılan bir araştırmaya göre pandemi sürecinde tüketicilerin %30’u ilk kez temassız ödemeyi kullandı. Verilerin de bize gösterdiği gibi mobil cihazlarla temassız ödeme şekli hızla artıyor.

Bankaların ödeme almayı kolaylaştıran mobil uygulamalar çıkartması, Google, Apple, Samsung, Huawei gibi teknoloji devi şirketlerin ödeme uygulamaları geliştirmesi, finansal teknolojiler üreten başarılı girişimlerin artması temassız ödeme sistemlerinin parlak geleceğine işaret ediyor.

Giyilebilir Temassız Ödeme Teknolojisi

Akıllı saatler, fitness takip cihazları gibi ürünler ile temassız ödeme yapmaya başlayacağımız günler çok uzakta değil. Giyilebilir cihazlar birçok kişi tarafından sevilerek kullanıyor. Bu cihazların telefon bildirimi gösterme, nabız veya adım ölçmeden çok daha fazla özelliğe sahip olan versiyonları çıkacak. Şimdilik akıllı saatlerle ödeme alınabiliyor olsa da ilerleyen yıllarda akıllı yüzük, bilezik, çipli ceket gibi giyilebilir ürün yelpazesi genişleyecek ve böylece çok daha farklı şekillerde ödeme yapabiliyor olacağız.

Limitsiz Temassız Ödeme

Güvenlik sebebi ile temassız ödemelerde sadece belli bir tutarda ödeme yapabiliyoruz. Ülkemizde 250 TL’ye çıkarılan temassız ödeme limiti, her ülkeye göre değişiklik gösteriyor. Kullanıcıların bu ödeme yöntemine olan yoğun talebi şirketleri limitli ödeme sorununa çözüm bulma arayışına götürdü.

Biometrik ödeme kartı temassız ödeme sistemindeki limit sorununu ortadan kaldırıyor. Yüz tanıma sistemi veya parmak izi okuyucu gibi teknolojiler kullanılarak geliştirilen biometrik ödeme kartı güvenlik açısından son derece kullanışlı. Halihazırda birçok ülkede kullanılan bu teknoloji gün geçtikçe daha da yaygınlaşacak.

Kullanıcıların temassız ödemeye olan ilgisi ve talebi arttıkça şirketlerin rekabet üstünlüğünü korumak için  teknolojiye ayak uydurmak zorunluluğu da artıyor. Geçtiğimiz yıl pandemi sebebiyle kullanıcı tarafında da zorunluluk haline gelen temassız ödeme gelecekte çok daha farklı şekillerde karşımıza çıkacak.

Instagram Reels İzlenme Satın Al