21-12-2021
Fintech Nedir? Finans Sektöründeki Etkileri Nelerdir?
Karşılığı ve açılımı ‘Finansal Teknoloji’ olan FinTech, işlevi isminden anlaşılabilen bir kavram.

Karşılığı ve açılımı ‘Finansal Teknoloji’ olan FinTech, işlevi isminden anlaşılabilen bir kavram. Bu kavramın temelinde, finans sektörü ile teknoloji sektörünün bir araya getirildiğini, bir nevi harmanlandığını söylemek mümkün. Özetle; FinTech, geleneksel finans işlemlerinin teknolojik gelişmeler ile harmanlanarak pratiklik kazanmasına deniyor. Örneğin bankada herhangi bir işi olan kişinin şubeye gitmeden ve fiziksel bir çaba sarf etmeden, teknolojik sistemler ile saniyeler içerisinde işlemini gerçekleştirmesi finansal teknoloji ile sağlanıyor. Bu sayede ise hem kişinin işlemi kolaylaşıyor hem de personelin iş hacminin azaltılarak yükü hafifletiliyor.

Fintech Nedir?

Sözlük tanımı çerçevesinde ele almak gerekirse Fintech, finansal hizmetlerin geliştirilmesi amacıyla teknolojiden faydalanan bir finans endüstrisi. Henüz yeni olan bu endüstri, sahip olduğu teknolojik güç çerçevesinde geleneksel finans hizmetleri ile mücadele ve rekabet içerisine giriyor. Bunun sonucunda ise dünya genelinde kullanılması mümkün olan yeni, pratik ve teknoloji odaklı finansal çözümler ortaya çıkıyor.

Kurulduğu ve kullanılmaya başlandığı ilk dönemlerde, bu sistemlerin geleneksel finans hizmetlerinin teknolojik boyutundaki temsilcisi olarak görüldüğü biliniyor. Oysa mevcut durum düşünüldüğünde, fintechlerin bu çerçevenin çok daha ilerisine geçtiği ve tahmin dahil edilemeyecek bir boyuta ulaştığı görülüyor.

Daha somut veriler bazında ele almak gerekirse, finteche yapılan yatırımların 2017 yılındaki parasal karşılığı yalnızca 22,5 milyar dolardı. 2018 yılının yalnızca ilk yarısında ise bu yatırım oranları 57,9 milyar dolara ulaştı. Bu, teknolojik finansal hizmetlere yönelik yapılan yatırımların büyüme hızını gözler önüne seren somut bir örnek.


FinTech Aracılığıyla Neler Yapılabilir?

Teknolojik finansal hizmetler ve gelişmeler çerçevesinde günlük yaşantımıza müdahil olan birçok işlev mevcut. Bu işlevlerin en somut örneklerine, aşağıda verilen örnekler nezdinde ulaşmak mümkün:

  • Mobil ödeme teknolojisi,
  • Çeşitli isimler ile adlandırılan sohbet botları aracılığıyla müşteri desteği,
  • Kişiden kişiye zahmetsiz para transferleri,
  • Yapay zeka temelinde desteklenen portföy yönetimi,
  • Kripto para ve blockchain oluşumları,
  • Parmak izi, göz ve yüz tanıma ile artırılan güvenlik önlemleri.

FinTech’in Finans Dünyasındaki Etkileri Nelerdir?

Esasen Fintech ile günlük yaşantımıza kazandırılan avantajlar oldukça fazla. Bununla birlikte, yukarıda ele almış olduğumuz örnek nezdinde bakıldığında, finansal hizmetler için gerçekleştirilen yatırımların artma hızı da oldukça fazla. Ancak bu yatırımların yeterli olduğunu söylemek, henüz mümkün değil. Sanal para birimleri, temassız ödeme ve daha birçok avantajı günlük yaşantımıza kazandıran fintech desteklendikçe, finans sektörüne yaptığı katkılar da artacak.

FinTech’lerin Kullanıcılar Açısından Sağladığı Faydalar Nelerdir?

  1. Pratiklik

Pratiklik, teknolojik finansal hizmetler ile elde edilen en temel faydadır. Kişilerin oturdukları yerden, yalnızca birkaç tıklama ile finansal işlemlerinin büyük bir kısmını gerçekleştirmeleri mümkündür.

  1. Fiyat Avantajı

Fintech, kuruluşlar nezdinde gerçekleştirilen işlemlerin büyük bir kısmı yüksek fiyat avantajına sahiptir. Bunun temel nedeni, fiziksel kuruluşların harcama marjlarının çok daha yüksek olmasıdır.

  1. Konumdan Bağımsız, Zenginleştirilmiş Hizmet

Sundukları hizmetleri konumdan bağımsız olarak sunan fintechlerin, bu sayede daha fazla işlem gerçekleştirebildiklerini söylemek mümkündür. Her bir işlem için farklı bir yönlendirme gerektiren geleneksel finansal hizmetler, bu yönleri ile fintechlerin gerisinde kalmıştır.

  1. Kişiselleştirilmiş Müşteri Deneyimi

Fiziksel ve geleneksel finans kuruluşlarında yer alan personellerin her müşteriyi doğrudan tanımaları ve onlara özel çözümler sunmaları mümkün değildir. Oysa yapay zeka ile desteklenen ve bilgileri bir bulutta toplayan fintechler, kişilere özelleştirilmiş hizmet ve çözümler sunabilir.

Bakiyem